Ana Sayfa Gündem 3 Eylül 2019 37 Görüntüleme

Adli yıl Açılış Töreni Ereğli’de Yapıldı

Kdz.Ereğli’de 2019-2020 Adli Yıl açılışı için Zonguldak Barosu Ereğli temsilciliği tarafından tören düzenlendi.

Atatürk Anıtı önünde saat 12.00’de düzenlenen törende Zonguldak Barosu Ereğli Temsilciliği çelenginin anıta sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Törende Avukatlar adına konuşan Zonguldak Barosu Kdz.Ereğli Temsilcisi ve Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Eren DEMİRCAN, yeni adli yılda ve de gelecek adli yıllarda ülkemizin aynı acılarla sınanmamasını temenni ederek, birlik ve bütünlüğe hiçbir şekilde zeval gelmemesini diledi.

Adli yıl açılış törenlerinin tarihçesi hakkında kısa bir bilgide veren Başkan DEMİRCAN, Avukalar ve Baroların, Adli yıl açılış törenlerinin misafiri değil ev sahibi olduğunun da altını çizdiği konuşmasında şunları ifade etti:

“2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreninde sizlerle bir arada olmaktan onur ve memnuniyet duyduğumu ifade ediyor, hoş geldiniz diyerek, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Yeni adli yılın Milletimize ve tüm insanlığa, özgürlük, adalet, insan hakları, demokrasi, barış ve esenlik getirmesini diliyorum.

Geçmiş yıllarda kaybettiğimiz hayatlarını adalet, insan hakları ve demokrasiye adayan fedakâr meslektaşlarımızı, hakimlerimizi savcılarımızı ve tüm yargı mensubu arkadaşlarımızı,  hain terör saldırıları sonucunda hayatlarını kaybeden yargı şehitlerimizi, aziz vatanımızı korumak için insanüstü bir gayret ve cesaretle kutsal görevlerini yerine getirirken şehit olan kahraman güvenlik güçlerimizi saygı ve rahmet ile anıyorum.

BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜMÜZE ZEVAL GELMESİN…

Yine bu vesile ile Kahraman Ordumuzun tarihe altın harflerle yazdığı 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyor, Türkiye Cumhuriyetini kuran ve bizlere emanet eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşları ile aziz şehitlerimizi şükran ve minnet duygularımla anıyorum.

Yeni adli yılda ve de gelecek adli yıllarda ülkemizin aynı acılarla sınanmamasını temenni ediyor, birlik ve bütünlüğümüze hiçbir şekilde zeval gelmemesini diliyorum.

AVUKATLAR VE BAROLAR, ADLİ YIL AÇILIŞ TÖRENLERİNİN MİSAFİRİ DEĞİL EV SAHİBİDİRLER!..

Sözlerime başlarken adli yıl açılış törenlerinin tarihçesi hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum.

Yargıtay kaynaklı bilgilere göre ilk kez 1943 yılında adli yıl açılırken dönemin Adalet Bakanı ve Yargıtay Birinci Başkanı tarafından bir konuşma yapılmıştır. Takip eden yıllarda, fasılalara uğrasa da Adalet Bakanlarının açış konuşmaları yerine yargıyı temsilen Yargıtay Birinci Başkanının yaptığı konuşma ile adli yıl açılışları yapılmıştır. Ve nihayet 1973 yılında yayımlanan Yargıtay Kanunu ile bu durum yasal dayanağa kavuşmuştur. Bu arada 1969 yılındada  Türkiye Barolar Birliği kurulmuş, Kuruluşu takiben ise  ilk kez 1973 yılında yapılan adli yıl açılış töreninde Yargıtay Birinci Başkanı ardından dönemin Türkiye Barolar Birliği Başkanı yargılamanın asli  unsuru olan avukatları temsilen açılış konuşması yapmış ve o günden bu yana da her adli yıl açılış törenleri  bu usulde gerçekleştirile gelmiştir.

Bu durum avukatların ve dolayısıyla onların meslek örgütü olan Baroların yargının vazgeçilmez bir unsuru olduğunun göstergesidir. Avukatlar ve Barolar, adli yıl açılış törenlerinin misafiri değil ev sahibidirler.

Savunmanın asli unsuru olan bizler bu yeni adli yılda da Mahkemeler tarafından verilecek olan kararların adalet duygusunu tam anlamı ile tatmin ederek toplumda huzur ve güven ortamını sağlayan, insanı hukukun merkezine yerleştiren, hak ve özgürlüklerin güvencesi olan bağımsız bir yargı düzenine ulaşılmasını amaçlarını taşımasını temenni ederken, biz avukatlar olarakta geçmişte de olduğu üzere bu hususların en iyi şekilde gerçekleşmesi adına elimizden gelenin en iyisini yapma gayreti içerisinde olacağımızı taahhüt ediyoruz.

Avukatlar olarak bizler, yargının üç kurucu unsurundan biri olan savunmayı temsil etmekteyiz. Bunun anlamı şudur; yargı sisteminden avukat çıkartıldığında sırasıyla savunma hakkını, adil yargılanma hakkını, hukuk devleti ilkesini en nihayetinde de adaleti yok etmiş oluruz. Dolayısıyla avukatlar olarak mesleğimizin kutsallığına ve adalete hizmet ettiğimize inancımız tamdır. Ancak günümüzdeki toplumsal algıya baktığımızda avukatlık mesleğinin hak ettiği değeri ve itibarı görmediğini, avukata güven ve saygının gitgide yitirildiğini müşahede etmekteyiz. Meslek onuruna ve saygınlığına aykırı bu algının düzeltilmesi ve avukatlara hak ettikleri saygınlığın tekrar kazandırılması için gerekli tedbirlerin alınması, mesleğin icrasına yönelik gerekli iyileştirmelerin yapılması oldukça elzemdir. Dünyanın birçok ülkesinde savunmanın yetkileri oldukça geniş tutulmakta ve de bu durum yargılamaların daha şeffaf ve de adil yapılmasını, keyfi düzenleme ve uygulamaların önüne geçilmesine vesile olmaktadır. Öyle ki daha geniş ve kapsamlı yetkilere sahip olunan bir savunma sisteminde adalet anlayışı tam anlamıyla toplumun her kesimine nüfuz edecek, bu durumda halkımızın daha huzurlu ve barışçıl bir şekilde yaşamasına büyük katkı sağlayacaktır.

HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM…

Yeni adli yıl içerisinde meslektaşlarımızın karşılaştığı sorunların çözüme kavuşturulması ve avukatlık mesleğinin şartlarının daha da iyileştirilmesini diliyor, Hukukçular Derneği Yönetimi olarak bu minvaldeki çalışmalarımızı arttırarak devam ettireceğimizi bilgilerinize sunuyorum.

Bugün burada yeni adli yıla ilişkin tebriklerimizi, temennilerimizi, Yargının daha da güçlenmesi için gerekli gördüğümüz bazı tespitleri ifade etmek için toplandık. Sonuç itibariyle yargı camiası mensupları olarak hepimizin ortak gayesi, hukukun üstünlüğü anlayışının perçinlenerek hukukun her daim ileriye gitmesi ve adaletin her koşulda mihenk taşı kabul edilmesidir. Bu gayeye ulaşmak için adalete hizmet eden her bir meslektaşımızın özveriyle çalıştığını ve üzerine düşeni yapmaya devam edeceğine can-ı gönülden inanıyorum. Sözlerimi noktalarken bir kez daha katılımınızdan dolayı hepinize şükranlarımı sunuyor, yeni adli yılın milletimiz ve tüm meslektaşlarımız için hayırlara vesile olmasını diliyor; huzur, sağlık, barış ve adalet içerisinde bir yıl geçirmenizi temenni ediyorum.

Hepinize teşekkür ediyorum…”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil