Ana Sayfa Gündem, Kültür 29 Haziran 2019 251 Görüntüleme

Erdemir’in çeliğiöğrencilerin elinde yeniden hayat buldu

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin (Erdemir) düzenlediği 5. Erdemir Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması’nın kazananları belli oldu. Tophane-i Amire’de düzenlenen törendetoplamda 18 projeödüllendirildi.Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencilerinden Berke Uysal ‘Nasıldı Çocukluk’ eseriyle birincilik ödülünün, yine Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Ömer Kasımoğlu ‘TempusFugit’ eseriyle ikincilik ödülününve Anadolu Üniversitesi’nden AlenaFirsanova ise ‘Çocukluk’ eseriyle üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

 

OYAK Maden Metalürji Grubu şirketlerindenEreğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin(Erdemir),Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle bu yıl beşincisini düzenlediği Çelik ve Yaşam Heykel Yarışması’nın kazananları belli oldu. Bu yıl‘Çelik ve Çocuk/Çocukluk’ temasıyla düzenlenen yarışmanın Tophane-i Amire’degerçekleştirilen ödül töreninde,107 başvuruarasından seçilen 18 heykel çalışmasıödül almaya hak kazandı.Değerlendirme sonucunda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencilerinden Berke Uysal ‘Nasıldı Çocukluk’ eseriyle birincilik ödülüne, Ömer Kasımoğlu ‘TempusFugit’ eseriyle ikincilik ödülüne ve Anadolu Üniversitesi öğrencisiAlenaFirsanova ise ‘Çocukluk’ eseriyle üçüncülük ödülüne layık görüldü.Diğer 15 heykel ise Mansiyon Ödülü, Jüri Özel Ödülü ve Erdemir Özel Ödülü’nü almaya hak kazandı.

 

Erdemir’in sanat eğitimine destek olmak, heykel alanında genç yetenekleri teşvik etmek ve onları desteklemek amacıyladüzenlediğiyarışmanın birincisine10 bin TL, ikincisine 7 bin 500 TL, üçüncüsüne 5 bin TL, Mansiyon Ödülü’ne layık görülenlere 3 bin TL, Jüri Özel Ödülü ve Erdemir Özel Ödülü’nü almaya hak kazanan öğrencilere ise 2 bin TL takdim edildi. Ayrıca, 16 heykel de sergilenmeye değer bulundu.

 

“Bir ülkenin ancak sanat ve bilimle kalkınabileceğine inanıyoruz”

 

OYAK Maden Metalürji Grubu Başkanı Toker Özcantörene yolladığımesajında şunları söyledi: “Erdemir olarak ürettiğimiz çeliğin yaşamdaki vazgeçilmez yerine dikkat çekiyor ve ülkemizin gelişimine önemli katkılar sağlayacak tüm alanlarda projeler geliştiriyoruz. Sanat da bu alanlardan biri. Bir ülkenin ancak sanat ve bilimle kalkınabileceğine inanıyoruz. Bu inançla da ülkemizde sanat eğitimine destek olmak, heykel alanında genç yetenekleri teşvik etmek ve onları desteklemek amacıyla 2005 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle Çelik ve Yaşam Heykel Yarışmamızı başlattık. Erdemir çeliğinin kullanıldığı bu yarışmamızda her bir eser ilmek ilmek işlendi ve bunun sonucunda; çelik sanatla buluştu. Katkılarından dolayı tüm öğrencilerimize teşekkür ediyor ve ödül almaya hak kazanan gençlerimizi tebrik ediyorum.”

 

Bu yıl ‘Çelik ve Çocuk/Çocukluk’ temasıyla düzenlenen yarışmaya,tümüniversitelerin heykel bölümünde lisans ve lisansüstü eğitim gören toplam 107öğrenci başvuru yaptı. Yarışmada dereceye giren öğrencilerin eserleri,5 Temmuz 2019 tarihine kadar Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi Tek Kubbe Salonu’ndasergilenecek.

 

 

OYAK MADEN METALÜRJİ GRUBU

OYAK Maden Metalürji Grubu; bünyesindeki 9şirketiyle, Türkiye’nin en büyük entegre çelik üreticisidir. 2018yılı ham çelik üretimine göre AB-28’e üye ülkelerin üreticileri arasında 3. sıradadır.

Grubun bünyesindeki şirketler; yassı çelik ve levha üreticisi Erdemir, yassı ve uzun çelik sektöründe hizmet veren İsdemir, Sivas ve Malatya’da maden sahaları bulunan Erdemir Maden, Romanya’da elektrik motoru üretimi için gerekli olan silisli çeliği üreten Erdemir Romanya, Grup şirketlerine mühendislik yönetimi hizmeti veren Erdemir Mühendislik, sektörün ebatlanmış yassı çelik ihtiyacını karşılayan Erdemir Çelik Servis Merkezi, Asya-Pasifik Bölgesi’nde faaliyetleri yürüten Erdemir Asia Pacific , İsdemir Linde Gaz Ortaklığı A.Ş. ve Erdemir Enerji Üretim A.Ş.’dir.

OYAK Maden Metalürji Grubu tüm ürün gamı ile otomotiv, beyaz eşya, gemi, boru, makine imalat, tarım ve ziraat aletleri, ısı sanayi, genel yapı, savunma ve ambalaj sanayisi gibi birçok sektöre hizmet veren şirketler grubudur.

Grup şirketlerinden Erdemir, Türk çelik sektöründeki T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ilk Ar-Ge Merkezi’ne sahiptir. OYAK Maden Metalürji Grubu toplam varlıkları bakımından Türkiye’nin en büyük sanayi şirketlerinden olup, 12 bine yakın çalışanıyla ülkemizin en büyük işverenleri arasındadır.

 

 

Bilgi için:

Özge Aksoy Türker I İz İletişim Iozge.aksoy@iziletisim.comI 0533 655 43 15

Yelda Şumnulu I İz İletişim Iyelda.sumnulu@iziletisim.comI 0532 727 45 05

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil